29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wywózka w głąb  Związku Sowieckiego miała stanowić niekończącą się walkę o przetrwanie. Poza cywilami, było jeszcze 196 tysięcy polskich jeńców wojennych... O tym wszystkim nie wolno zapomnieć. O tym wszystkim trzeba wciąż mówić, przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Tak jak zesłańców deportowano przemieszczając ich kolejnymi etapami, tak naszymi Stacyjkami Pamięci  są spotkania z mieszkańcami Województwa Zachodniopomorskiego. Do młodego pokolenia należy trafiać atrakcyjnymi metodami, stąd Stacyjki Pamięci wzbogacone są prezentacją multimedialną omawianą przez moderatora w mundurze Korpusu Obrony Pogranicza. Jednakże największą atrakcją są bezpośrednie rozmowy z Sybirakami opowiadającymi o swoich losach na Syberii. Każdy uczestnik spotkania w ramach Stacyjki Pamięci otrzymuje pamiątkową pocztówkę sybiracką.

Sybiracy przygotowali konkursy dla dzieci i młodzieży:
- konkurs plastyczny pt. „Wspomnienie z zesłania” (szkoły podstawowe),
- wykonanie komiksu historycznego (szkoły gimnazjalne) przedstawiającego kilka epizodów ze wspomnień zesłańców Sybiru.
- napisanie eseju „Sybir, jaki zapamiętałem – wspomnienia dorosłych już dzieci” na podstawie zebranych informacji  np. wywiad, literatura, film itp. ( szkoły ponadgimnazjalne).
Regulaminy zostały rozesłane do szkół

Projekt zakończony zostanie w czerwcu pokazem filmu pt.,,Sybiracki szlak pamięci”, Prezentację filmu poprzedzi podsumowanie konkursów i wręczenie nagród.
Instytucje oraz szkoły goszczące Sybiraków, otrzymaja po egzemplarzu filmu w celach edukacyjnych.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Zachodniopomorskiego