Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

V Kołobrzeski Festiwal Filmowy, z uwagi na europejski charakter wydarzenia i międzynarodowych gości, oficjalnie zmienia nazwę na „Suspense Film Festival”.

V Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival” odbędzie się w dniach 6-10 lipca. Podczas Festiwalu po raz drugi organizowany będzie jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie międzynarodowy konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. Kalendarz festiwalowych projekcji składać się będzie z filmów konkursowych oraz tradycyjnie – z przeglądu emocjonujących sensacyjnych polskich i europejskich produkcji.

Festiwal rozpocznie się 6 lipca uroczystą Galą Otwarcia, podczas której wystąpi Sonia Bohosiewicz z piosenkami Marilyn Monroe. Na Gali Otwarcia wręczone zostaną jak co roku nagrody aktorskie „Ikona Polskiego Kina”, „Ikona Światowego Kina” oraz przyznana zostanie po raz piąty Kołobrzeska Nagroda Filmowa „Latarnik” dla reżysera, który wykorzystując reguły kina gatunkowego tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy.

Projekcje festiwalowe w dniach 6-10 lipca odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz na plaży. W programie V edycji Festiwalu znajdą się najnowsze polskie filmy sensacyjne, m.in. „Anatomia zła” w reż. J. Bromskiego, „ Na granicy” w reż. W. Kasperskiego oraz „Karbala” w reż. K. Łukaszewicza i „Gejsza” w reż. R. Markiewicza. Nie zabraknie również europejskich produkcji, takich jak norweski film „Fala” (reż. R. Uthaug), hiszpański „Stare grzechy mają długie cienie” (reż. A. Rodriguez) czy hiszpańsko-chilijski film „El Club” (reż. P. Larrain). Wydarzeniem specjalnym będzie światowa premiera włoskiego filmu „Tłumacz” (reż. M. Natale), w którym występuje znana aktorka Claudia Gerini oraz Kamil Kula i Piotr Rogucki.

Osobną sekcję stanowić będą filmy zakwalifikowane do konkursu na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. W konkursie wezmą udział premierowe produkcje z różnych europejskich krajów, które powalczą o statuetkę „Golden Seahorse”. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury.

Kontynuując cieszącą się popularnością tradycję burzliwych dyskusji o filmach, widzowie ponownie zostaną zaproszeni na Kino Konesera i ciekawą rozmowę z Tomaszem Raczkiem po seansie.

Po raz kolejny w ramach Festiwalu odbędzie się także konkurs dla młodych twórców „First Shot”. W konkursie weźmie udział 10 krótkometrażowych filmów fabularnych, które zostaną zaprezentowane w Kołobrzegu. Młodzi filmowcy ocenieni będą na podstawie sprawności warsztatowej reżysera filmu i twórczego wykorzystania współpracy z aktorem, co oceniać będzie jury pod przewodnictwem Kingi Dębskiej.

Wieczorami i nocą organizatorzy zaproszą na „Kino na Fali”, w ramach którego projekcje filmowe wyświetlone zostaną na kołobrzeskiej plaży w Miasteczku Filmowym.

Jak co roku na Festiwalu Kołobrzeg gościć będzie reżyserów, aktorów i twórców filmowych z Polski i zza granicy.

Gospodarzem wydarzeniem jest miasto Kołobrzeg, współorganizatorem Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz Zdrojowa Invest wraz z hotelami – Marine Hotel***** i Diune Hotel***** & Resort. Partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Więcej informacji na temat wydarzenia: https://www.facebook.com/SuspenseFilmFestival