19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

9 lipca o godz. 20.30 w Bazylice Mariackiej zainaugurowany zostanie XV Festiwal "Muzyka w Katedrze": "Carmen i inne Fantazje".

Wraz z pierwszym miesiącem wakacyjnym rozpoczyna się kolejna, 15-ta już edycja Międzynarodowego Festiwalu „MUZYKA W KATEDRZE”. Podczas uroczystej inauguracji wystąpi pierwsza z czterech orkiestr, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu – szczecińska Baltic Neopolis Orchestra. Towarzyszyć jej będą : na skrzypcach solo Vasko Vassilev (Bułgaria), już jako dziecko uznany za geniusza skrzypiec, na fortepianie zaś japoński kompozytor i pianista Keito Saito. Vasko Vassilev mając 23 lata, jako najmłodszy w historii objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House. Założył i objął funkcję dyrektora artystycznego złożonej z samych muzycznych sław grupy instrumentalnej "Laureate".  Współpracował z takimi gwiazdami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która zresztą była jego uczennicą. 21-letni obecnie Keito Saito jest aktywnym pianistą w gatunku Boogie Woogie, rozwija się również jako kompozytor, o czym będzie można przekonać się  podczas koncertu w Kołobrzegu,  a jego poetycka muzyka wykorzystywana jest w teatrach i podczas widowisk baletowych. Kameralna Baltic Neopolis Orchestra jest dobrze znana kołobrzeskim melomanom, warto jednak wspomnieć, że w tym roku płyta z udziałem Orkiestry pt. Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Album roku muzyka kameralna. W programie koncertu znajdą się kompozycje Keito Saito, Pabla Sarasate,  Medytacja z opery "Thais" J. Masseneta  w aranżacji Vasco Vasilleva oraz kilka kompoycji G. Bizeta w aranżacji  Pameli Tan-Nicholson. Koncert jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach cyklu „RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”oraz  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015.

Wszystkie koncerty w ramach  XV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).

Noty biograficzne

Vasko Vassilev od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. W wieku 23 lat jako najmłodszy w historii objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 r. zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall. W 2010 roku, na swoje 40. urodziny, wydał autobiografię pt. "Vasko@40", a rok później został jednym z jurorów bułgarskiej wersji popularnego reality show "X FACTOR". Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej "Laureate", w skład której wchodzą same muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae.

Keito Saito
rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Kształcił się w Conservatoire de Musique de la Ville de Luxembourg. W 2000 roku, w wieku 21 lat wystąpił ze światowej sławy pianistą Axelem Zwingenbergerem. Po powrocie do Japonii stał się aktywnym pianistą w gatunku Boogie Woogie. Był pierwszym Japończykiem zaproszonym na International Boogie Woogie Festival. W 2012 roku wraz z Axelem Zwingenbergiem wydał album koncertowy "Radość BOOGIE WOOGIE/ LIVE". Keito Saito wciąż rozwija się jako kompozytor, a jego poetycka muzyka wykorzystywana jest w teatrach i podczas widowisk baletowych.

Baltic Neopolis Orchestra
Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: K. Pendereckim, K. Meyerem, P. Mossem, P. Łukaszewskim, M. Góreckim, J. Staniendą, P. Wojtasikiem, A. M. Staśkiewicz, a także z utalentowanymi artystami szczecińskimi. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, profesor Tomasz Tomaszewski. Ciekawostką jest ucieczka od typowego układu orkiestra - dyrygent na rzecz całkowitej autonomii w postaci pracy wyłącznie z własnym koncertmistrzem, lub specjalnie zapraszanymi do poszczególnych projektów: Vasko Vassilevem, Danielem Stabrawą, Janem Staniendą, Bernardem Le Monnierem, Aiko Ogatą, Zsoltem Szefcsikiem, Bartoszem Bryłą.
Smyczkowa orkiestra kameralna utworzona w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej na Pomorzu Zachodnim.
W tym roku płyta z udziałem Orkiestry Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego dostała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Album roku muzyka kameralna.