18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

ściesiński,pogrzeb,kołobrzegNa Cmentarzu Komunalnym, obok żony Adeli, spoczął zasłużony kołobrzeski artysta plastyk, Jerzy Ściesiński. Był dobrym duchem miasta nad Parsętą.

Jerzy Ściesiński urodził się 28 sierpnia 1935 roku w Tryszczynie pod Bydgoszczą. W czasie II wojny światowej ukrywa się przed Niemcami - matkę poszukiwało Gestapo. Ukończył szkołę podstawową, ale trudna sytuacja majątkowa rodziny nie pozwalała mu ma kontynuację nauki. Wybiera więc dalsze kształcenie w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Górnej Grupie w powiecie świeckim. Miał zostać księdzem - misjonarzem. W 1951 roku usunięto go z seminarium. Było to karą za czytanie po nocach książek pochodzących z biblioteki świeckiej. Jako były kleryk nie może jednak kontynuować nauki w szkole państwowej. Podejmuje pracę na budowie. Latem 1953 trafia do Kołobrzegu - Budzistowa w ramach akcji żniwnej zorganizowanej przez OHP. Udaje mu się złożyć egzamin eksternistyczny do 3 klasy Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. Tam też poznaje swoją przyszłą żonę - Adelę. Po skończeniu liceum, udaje mu się zdobyć o skierowanie do pracy w Powiatowym Domu Kultury w Kołobrzegu. Gdy dociera do miasta okazuje się, że PDK jeszcze nie istnieje. Ima się różnych zajęć, jednocześnie żeni się. Państwo młodzi zamieszkują w pokoju w gmachu "Marony". W 1958 roku organizuje pierwszą w Kołobrzegu wystawę plastyczną we "Fregacie", a w piwnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima inauguruje działalność ogniska plastycznego. W 1960 roku zostaje kierownikiem Powiatowego Domu Kultury w Kołobrzegu. W 1963 roku nadzoruje budowę kina "Kalmar". W powiecie kołobrzeskim współtworzy placówki kulturalne, na czele z małą galerią w PDK. Był inicjatorem Kołobrzeskiego Lata Filmowego. Wraz z odradzającym się nad Parsętą żeglarstwem, wyrabia patent sternika morskiego. Pływa po Morzu Bałtyckim i Północnym. Opływa Afrykę. Od 1982 roku czyni starania, aby w Kołobrzegu powstała galeria z prawdziwego zdarzenia. Udaje się to dopiero w 1988 roku. Utworzona zostaje Galeria Sztuki Współczesnej, a on zostaje jej wieloletnim dyrektorem. Do Kołobrzegu przybywają ze swoimi dziełami tacy artyści jak Hasior, Beksiński, Śramkiewicz, Fałat, Starowieyski. Razem z małżonką zorganizował niemal 140 wystaw. Zakłada nieformalną grupę artystów pod nazwą Grupa Kołobrzeg. Angażuje się w wiele działań lokalnych, m.in. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Uczestniczy w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Za całokształt pracy odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką za opiekę nad zabytkami czy wyróżniony przez dziennikarzy Kołobrzeskim Pegazem Kultury.

W imieniu kołobrzeżan i środowiska artystów, Jerzego Ściesińskiego pożegnał szef Galerii Sztuki Współczesnej - Dariusz Kaleta.

ściesiński,pogrzeb,kołobrzeg