19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

dymecka,barszczewska,kołobrzegPowracamy do tematu przekazania Lokalnej Organizacji Turystycznej kwoty 2,2 mln zł na promocję miasta i kontrowersji z tym związanych.

Otrzymujemy e-maile i telefony w sprawie niesłusznej krytyki przewodniczącej Rady Miasta Wioletty Dymeckiej. Według części naszych czytelników, Porozumienie Dla Kołobrzegu chce dla miasta dobrze, a to dziennikarze przekazują stronnicze informacje. W komentarzach, tradycyjnie zarzuca się mediom manipulacje na korzyść Platformy Obywatelskiej. Postanowiliśmy więc uporządkować i usystematyzować sprawy związane ze zamianami w budżecie na promocję i wypowiedziami na konferencjach prasowych.

Niemal tydzień temu Porozumienie Dla Kołobrzegu zwołuje konferencję prasową i wyjaśnia, że dla Lokalnej Organizacji Turystycznej trafi kwota 2,07 mln zł. Pieniądze te organizacja ma wykorzystać na promocję Kołobrzegu. PDK w ten sposób chce realizować swój program wyborczy i odebrać jednoosobową decyzyjność Janusza Gromka w sprawie promocji. Radnych PDK nie przekonują argumenty dziennikarzy, wskazujące na nieco inne cele LOT. Na pytanie, kto weźmie odpowiedzialność za promocję, jeśli w tym roku będzie ona fatalna, Wioletta Dymecka odpowiada, że Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu.

W poniedziałek, PDK swoją konferencją odpowiada prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, zarzucając nieznajomość statutu, nieznajomość działalności LOT, podawanie nieprawdziwych informacji o LOT, a także i to, że ani w kampanii wyborczej, ani teraz, na etapie poprawek do projektu budżetu, z zarządem LOT nikt nie rozmawiał. Kamila Barszczewska, prezes LOT, nie chce też 2 mln zł na promocję Kołobrzegu, bo LOT promuje region, a poza tym, na obecnym etapie podejście to wydania 2 mln zł, to byłaby partyzantka.

Dzień później, odbywa się konferencja w Urzędzie Miasta. Jerzy Wolski krytykuje pomysł zmian w budżecie w zakresie promocji jako niezasadny i szkodliwy dla miasta. Jeśli sprawą zajmie się RIO, a skarbnik twierdzi wprost, że takie przekazanie pieniędzy do LOT nie może być zrealizowane, ponad 2 mln zł trafi do rezerwy budżetowej i promocji nie będzie. Radni PDK nie zgadzają się ze skarbnikiem, który przed tą zmianą przestrzegał i tydzień temu ustalili, że poprawka będzie.

Ostatecznie, radni ustalą kształt budżetu 30 stycznia. Sesję od godz. 8.30 będziemy nadawać na żywo.