29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

informacje kołobrzeg, wspólnota,świadectwo,energetycznePo jednym z naszych artykułów o oszczędzaniu ciepła, wielu śmiało się z tego, że to będzie konieczność. Oszczędzanie to już dziś podstawa.

We współpracy z Kołobrzeskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego kontynuujemy cykl artykułów na temat zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi. Będziemy poruszali bieżącą tematykę obecną we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach, a także odpowiadać na wybrane pytania Czytelników, które można wysyłać na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową ( poczta@miastokolobrzeg.pl ).

Każda rozsądna osoba zainteresowana kupnem mieszkania i domu, obok takich kwestii jak lokalizacja i zapisy w planie, sprawdza z czego lokal jest zbudowany i jaka jest jego energochłonność. W przypadku wspólnot mieszkaniowych okaże się, że generalnie właściciel nawet nie wie, gdzie jest wymiennikownia i jakie są jej parametry. Cóż, nigdy do niczego nie było mu to potrzebne. Na zebraniach właściciele oszczędzają na czym się da, ciepło rozliczane jest według udziału w nieruchomości wspólnej, itd.

Otóż to wkrótce będzie historia i wszystko wskazuje na to, że zmiany nastąpią rewolucyjnie. Komisja Europejska poinformowała, że pozywa Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za to, że do 2012 roku nie wdrożyliśmy dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Grozi nam za to kara finansowa w wysokości ponad 96 tysięcy euro za każdy dzień uchybienia. Zapewne więc projekty stosownych przepisów będą wkrótce przepychane kolanem.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, do 2021 roku musimy zredukować zużycie energii o kolejne 31-38 procent. W polskich warunkach to oczywiście niemożliwe, m.in. dlatego, że taka a nie inna jest postawa właścicieli. Gdy pisaliśmy o podzielnikach ciepła, na naszym Facebooku wypisywano stos bzdur przeciwko podzielnikom. Dlaczego? Bo w zbiorczych kosztach łatwiej ukryć swoje prywatne marnotrawstwo. Jednak konieczność posiadania świadectwa energetycznego szybko i skutecznie zweryfikuje tę postawę. Projekt ustawy przyjętej przez rząd nakłada na właścicieli sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku jego sprzedaży lub najmu. Dokument ten będzie zawierał zapotrzebowanie budynku w energię. Im więcej budynek zużywać będzie energii, tym gorzej. Komisja Europejska już zadba, żeby nasz opór przed oszczędzaniem zabolał nas bardziej, niż samo oszczędzanie - z Polakami inaczej się nie da.

Jak się na to skutecznie przygotować? Rozwiązań jest kilka. Po pierwsze, zmniejszyć przyzwyczajenie do marnotrawienia energii. Stąd instalowanie podzielników ciepła zmniejsza apetyt do nadmiernego zużywania energii cieplnej i samo reguluje kwestie związane ze zbyt częstym otwieraniem okien na cały dzień, aby przewietrzyć mieszkanko. Po drugie, warto modernizować wymiennikownie, zmniejszać zapotrzebowanie na czynnik grzewczy. Po trzecie, w wymiennikowni można zainstalować automatykę pogodową, która będzie sterowała ogrzewaniem budynków w zależności od pogody. Po czwarte, to termomodernizacja: wymiana okien oraz doszczelnienie ścian.

Świadectwa energetyczne są nieuniknione. Ich powagę docenimy, gdy w momencie sprzedaży mieszkania klient zdecyduje się na inne, mniej energo, a jednocześnie kosztochłonne. Warto mieć to na uwadze już dziś.

Reklama

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oferuje profesjonalne usługi w zakresie zarządzania i administrowania lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami. Jesteśmy firmą działającą od ponad 15 lat na rynku kołobrzeskim. Zarządzamy i administrujemy największą powierzchnią zasobów mieszkalnych i lokalowych w Kołobrzegu. Nasz zespół administratorów, inspektorów budowlanych, księgowych, prawników i wykwalifikowany zespół techników, pozwalają nam zapewnić sprawne i funkcjonalne zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców przy racjonalnym poziomie kosztów.

Organizujemy zebrania Wspólnot. Pośredniczymy w zawieraniu umów dotyczących wykonywania usług remontowych, dostaw wody, energii elektrycznej i cieplnej. Współpracujący z nami podwykonawcy zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Zapewniamy także całodobowe dyżury telefoniczne w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii. Oferujemy niskie koszty zarządzania nieruchomości - stawki już od 50 groszy za metr kwadratowy. W cenie zarządzania wykonujemy wszystkie czynności administracyjne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, pełną obsługę księgową, prawną i techniczną. Dla wspólnot liczących powyżej 30 lokali, oferujemy bezpłatne przeglądy budowlane: roczne i pięcioletnie.
Zapraszamy do podjęcia współpracy.

Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
ul. Artyleryjska 3, 78-100 Kołobrzeg