28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Droga S6 Goelniów-Koszalin w budowieWszystkie 6 odcinków drogi ekspresowej S6 pomiędzy Goleniowem, a Koszalinem jest już w budowie.

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzje Zezwalające na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla 2 ostatnich odcinków: Nowogard – Płoty (dł. 20,3 km) i Ustronie Morskie – Koszalin (dł. 24,2 km). Pozostałe 4 odcinki otrzymywały decyzje ZRID sukcesywnie od grudnia ubiegłego roku. Na nich są już prowadzone roboty przygotowawcze. Budowa S6 będzie najdłuższym placem budowy w historii naszego regionu - S6 od Goleniowa do Koszalina liczy niemal 120 km długości, doliczając budowaną od wiosny ubiegłego roku obwodnicę Koszalina i Sianowa daje to już prawie 140 km. Łączna wartość kontraktów na realizację odcinków Goleniów - Koszalin to około 2,22 miliarda złotych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w 2019 roku.

Po decyzji rusza budowa
Wydanie decyzji ZRID daje możliwość bezzwłocznego rozpoczęcia robót budowlanych (decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności). Jednocześnie Wojewoda rozpoczyna procedurę odszkodowawczą, po zakończeniu której dotychczasowi właściciele otrzymują odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogę. Na odcinkach, dla których decyzje wydano wcześniej trwają już roboty przygotowawcze, wkrótce wystartują również na odcinkach Nowogard – Płoty i Ustronie Morskie - Koszalin. W pierwszej kolejności wykonywane są prace geodezyjne (trzeba przenieść to co jest na mapach w teren), następnie dokonuje się sprawdzenia saperskiego i wycinki drzew. Organizowane jest zaplecze budowy i opracowywane są tymczasowe organizacje ruchu na czas robót. Rozpoczyna się przebudowa infrastruktury technicznej (linie energetyczne, wodociągi, gazociągi itd.) kolidującej z realizowaną inwestycją i ruszają zasadnicze roboty budowlane.

Powstaną węzły, wiadukty i estakady
Droga ekspresowa S6 powstaje zgodnie z wydaną w roku 2010 decyzją środowiskową. Na odcinku Goleniów – Modlimowo nowa droga będzie biegła w pobliżu obecnej DK nr 6. Za miejscowością Modlimowo nowa droga ekspresowa odejdzie od obecnego przebiegu DK nr 6 w kierunku Kołobrzegu, a następnie od Kołobrzegu będzie biegła w na południe od obecnej DK nr 11 w stronę Koszalina. W rejonie miejscowości Bielice połączy się z obwodnicą Koszalina i Sianowa. Droga będzie miała dwie jezdnia po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Łącznie na trasie drogi ekspresowej S6 Goleniów – Koszalin powstanie 11 węzłów drogowych, 111 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, estakady i przejścia dla zwierząt), 6 (3 pary) Miejsc Obsługi Podróżnych i 3 Obwody Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Droga S6 Goelniów-Koszalin w budowie