Broken Clouds

25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Gimnazjum nr 2 odpiera zarzutyPodczas spotkania Rady Rodziców SP 6 i rodziców uczniów tej szkoły, padły zarzuty pod adresem Gimnazjum Nr 2, m.in., że to najgorsza szkoła w mieście. Otrzymaliśmy wyjaśnienia w tej sprawie.

W związku z pojawiającymi się publicznie wypowiedziami dotyczącymi Gimnazjum nr 2 pragniemy odnieść się do nieprawdziwych opinii.

Gimnazjum nr 2 jest szkołą z długoletnią tradycją, funkcjonującą w przeszłości jako ośmioklasowa szkoła podstawowa, a od kilkunastu lat jako gimnazjum. Jak każda szkoła prowadzimy szeroką działalność edukacyjną i wychowawczą. Dostrzegając zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, systematycznie dostosowujemy naszą ofertę. Od wielu lat funkcjonują u nas klasy sportowe, początkowo o profilu pływackim, a wraz ze zmianą zainteresowań młodzieży o profilu piłkarskim. Osiągamy w tych dziedzinach sukcesy: II m-ce w Polsce w Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP, III m-ce w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w Piłce Nożnej. Dzięki współpracy z klubami od kilku lat istnieją również sekcja strzelecka i łucznicza, a nasi uczniowie zajmują wysokie miejsca w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Młodzież ma możliwość rozwijania również innych zainteresowań. Wśród nas są laureaci konkursów przedmiotowych (Wojewódzki Konkurs Chemiczny organizowany przez kuratora oświaty, „Losy żołnierza i oręża polskiego”), tematycznych (Mistrz OZE, Turniej Maszyn Wodnych, Szkolny Pulitzer) i artystycznych (przeglądy teatralne, przeglądy piosenek, kolęd), a to tylko nieliczne z naszych osiągnięć. Przez wiele lat braliśmy udział w programie Socrates Comenius, Baltic Sea Project, dzięki czemu mieliśmy kilkakrotnie możliwość wyjazdów do zaprzyjaźnionych szkół w Niemczech, Danii, Finlandii.

Dostosowujemy swoją ofertę pod względem potrzeb dzieci z opinią o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Od czterech lat prowadzimy klasy terapeutyczne, które umożliwiają wyrównanie szans edukacyjnych i pozwalają uczniom z całego miasta zdobyć niezbędne umiejętności do ukończenia gimnazjum. Nauczyciele nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje (studia podyplomowe, kursy, warsztaty). We współpracy z Radą Rodziców organizujemy dla mieszkańców miasta i gości Festyn Wiosenny na Skwerze Pionierów. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w Lidze Profilaktycznej, w czasie której rywalizują w konkurencjach sportowych, ale też poznają zasady fair play. Kilkakrotnie organizowaliśmy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych spotkania pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców od czterech lat tradycją naszej szkoły stała się wspólna wigilia. Uczniowie angażują się w pomoc innym, działając w Szkolnym Kole Wolontariatu „Serce – sercu”.

Staramy się sprostać wyzwaniom i dostosować bazę dydaktyczną szkoły. Każda sala lekcyjna wyposażona  jest w rzutnik, a w dwóch są tablice multimedialne. Systematycznie uzupełniamy księgozbiór w szkolnej bibliotece. Nasi uczniowie w czasie zajęć wychowania fizycznego korzystają z euroboiska, Hali Łuczniczki, basenu, Hali Milenium (siłownia), lodowiska. Od przyszłego roku będziemy mieli możliwość korzystania ze stadionu lekkoatletycznego. Zmienia się również wygląd naszego budynku. Dwa lata temu wyremontowaliśmy klatkę schodową, systematycznie odnawiamy sale lekcyjne.

We wszystkie nasze działania angażują się rodzice i uczniowie. Uważamy, że rozpowszechniane opinie są niesprawiedliwe i krzywdzące dla wszystkich, którzy pracują na rzecz tego środowiska i godzą w dobre imię szkoły.

Nauczyciele Gimnazjum nr 2
dyrekcja szkoły