29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W uzdrowisku jest za głośnoNajwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli przeprowadzonej w polskich uzdrowiskach. Niestety, żadna gmina nie może pochwalić się tym, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem.

Przede wszystkim, NIK zarzuca Ministerstwu Zdrowia, niewłaściwy nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym i nad tym, czy gminy w ogóle spełniają normy prawa przewidziane dla gmin uzdrowiskowych. "Nie monitorował również realizacji zaleceń zawartych w decyzjach uzdrowiskowych, dotyczących spełniania wymaganych norm środowiskowych i norm wykorzystywania surowców naturalnych w lecznictwie uzdrowiskowym. O nieskutecznym nadzorze Ministra świadczył również brak aktualizacji do dnia 05.10.2016 r. rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie zakresu badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu, kryteriów ich oceny oraz wzoru świadectwa potwierdzającego te właściwości" - czytamy w raporcie.

Ale to nie koniec. NIK sprawdził niektóre ważne parametry, związane z czystością powietrza, a także z hałasem. O ile w tej pierwszej kategorii, Kołobrzeg nie miał specjalnych kłopotów, o tyle w kategorii hałasu, jesteśmy rekordzistą jeśli idzie o przekroczenie hałasu w strefie uzdrowiskowej w porze nocnej, aż o 29 procent. Teraz, NIK żąda, aby wszystkie gminy do 2021 roku wykonały operaty uzdrowiskowe. Jeśli normy zostaną utrzymane, część uzdrowisk może przestać istnieć? A Kołobrzeg? Jak mówi naszemu portalowi Krzysztof Plewko, szef Komisji Uzdrowiskowej Rady Miasta, regularnie zwraca uwagę na przekraczanie hałasu w strefie uzdrowiskowej i lekceważenie tego parametru.

Fot. P. Dawid

W uzdrowisku jest za głośno