Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Uczniowie propagowali ekologięSzkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego, pod patronatem Fundacji Ekologicznej “ARKA”, pt. "Kawałek błękitnego nieba".

W placówce zorganizowano akcję happeningową przeciwko spalaniu śmieci, w ramach projektu Dzień Czystego Powietrza. Uczniowie przeszli ulicami wokół szkoły, skandując hasła przez siebie przygotowane, niosąc plansze i transparenty. Nie zabrakło także przebrań w kombinezony i maski przeciwpyłowe. Dzieci w czasie przemarszu rozdawały przechodniom ulotki informacyjne na temat szkodliwości spalania śmieci w piecach domowych a mieszkańcom domków jednorodzinnych wrzucano ulotki do skrzynek.

Akcja uczniów spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy zachodniej. Zaproszono również do szkoły "ekspertów czystego powietrza", pracowników zakładu kominiarskiego, którzy w ramach akcji przedstawili dzieciom negatywne skutki palenia odpadów w piecach domowych. Przekazali wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zwracając szczególną uwagę na czyste powietrze. W szkole przygotowano wystawę edukacyjną z okazji Dnia Czystego Powietrza, dzieci wykonały prace plastyczne pod hasłem "Czyste powietrze – Zdrowy człowiek". Przeprowadzono pogadanki i zajęcia z "Niskiej emisji – w środowisku lokalnym"; "Jak chronić powietrze przed zanieczyszczeniami?", gdzie zapoznano uczniów z problematyką zanieczyszczenia powietrza i zachęcano do podejmowania działań na rzecz jego ochrony. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności i uzmysłowiła nam wszystkim, jak ważne jest czyste powietrze.

Koordynatorami akcji ekologicznej z ramienia szkoły były Bożena Ponikiewska i Alicja Duwe.