29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Przygotowania Kotwicy w I lidzeOd dłuższego już czasu w klubie trwają przygotowania do 1 ligowego sezonu. Brak wcześniejszych informacji wynikał z pewnych trudności w dopięciu nowego budżetu.

Z pomocą jednak przyszło „Miasto”. Rozmowy Prezydenta  i lobbowanie na rzecz klubu, przychylność radnych oraz wsparcie wiernych koszykówce kibiców, przyniosły pewność ligowego bytu i  wypełnienie wymogów regulaminowych Polskiego Związku Koszykówki. Podstawowymi obowiązkami  klubu przed przystąpieniem do rozgrywek było przedstawienie zabezpieczenia finansowego na sezon (min. 400 tys. zł.), niezaleganie z wszelkiego rodzaju zobowiązaniami finansowymi wobec trenerów, zawodników, podmiotów współpracujących, niezaleganie z podatkami, składkami ZUS itp.  Długa niepewność  dotycząca przyszłego budżetu, opóźniła prace przygotowawcze do rozgrywek. Szczególnie dotyczyło to wyboru zawodników. Większość pierwszoplanowych graczy zawierała umowy z klubami już w początkach czerwca. Nasz klub ( jako rzetelnie wypełniający zobowiązania) w koszykarskim światku miał dobre notowania. Trwały więc rozmowy z szeregiem zawodników chcących grać dla Kołobrzegu.  Niestety z każdym dniem „rynek” się kurczył. Przy rozmowach zostali tylko naprawdę zdeterminowani. Liczymy więc również na ich dalszą konsekwencję w treningach oraz w grze. Z przykrością jednocześnie informujemy, że karierę sportową zakończył  ”Arabi” jeden z najbardziej zasłużonych graczy Kotwicy. Grzesiek Arabas postanowił poświęcić się już tylko rodzinie oraz pracy zawodowej. Zdobywca największej zwykle ilości punktów, stały „bywalec” czołówek statystyk koszykarskich w kolejnych sezonach ligowych, nie wziął jednak całkowitego rozbratu z koszykówką. Dał się namówić do kandydowania do zarządu klubu, został do niego wybrany na niedawno odbytym Walnym Zebraniu MUKS Kotwica 50 (11 lipca) i będzie pomagał w tworzeniu dobrego klimatu dla drużyny i klubu. Poświęcimy jeszcze zresztą Grześkowi miejsce przy kolejnych informacjach klubowych (…dzień po dniu...).

Możemy już również uchylić rąbka tajemnicy i podać, iż pierwszym graczem Kotwicy został Dawid Mieczkowski. Doskonale znany kołobrzeskim kibicom, podrywający wielokrotnie drużynę do walki, żywiołowy rozgrywający Kotwicy z poprzedniego sezonu. Pochodzący ze Słupska, 27 letni koszykarz, o wzroście 188 cm, to przodownik w statystykach asyst, plasujący się w czołówce tabel przechwytów, zdobytych punktów i ocenach sum +/- .  Jego średnie;  11 punktów podczas 26 min. gry, skuteczność  57 proc. „z gry”, 4,3 zbiórki,  6,2 asysty i 2 przechwyty w meczu. Dawid w ubiegłym sezonie przeszedł do Kołobrzegu ze stargardzkiej Spójni (1 liga), natomiast wcześniej grał w Śląsku Wrocław (2L), Pułaskim Warka (2L), Zniczu Pruszków (1L). Liczymy, że w kolejnym roku gry w Kołobrzegu, będzie wiodącym koszykarzem 1 ligi.

W tym samym czasie został podpisany kontrakt  z Patrykiem Przyborowskim, pochodzącym  także ze Słupska graczem pierwszoligowego Znicza Pruszków (1liga). Patryk, to 26 letni, mierzący 195 cm „niski skrzydłowy” (pozycja 3). Jego średnie z ubiegłego sezonu to:   9,6 punktu zdobywanych w czasie 23 min gry. Skuteczność „z gry” 44,4 proc., 2 zbiórki, 1 asysta, 0,5 przechwytów. Patryk grał również wcześniej w Czarnych Słupsk (TBL), KS Pułaski Warka (2L), Termo- Rex Jaworzno (1L) oraz w Baskecie Zagłębie (1L).

Nadrabiając zaległości, postaramy się podać w najbliższym czasie kolejne informacje o działaniach klubu, kontraktach nowych (i starych?) zawodników, o przygotowaniach drużyny do sezonu, który najprawdopodobniej rozpoczniemy 24 września w Kołobrzegu. Informacje podamy na stronie klubu, w przyjaznych nam portalach kołobrzeskich, szczecińskim „Ligowcu”, czyli wszędzie, gdzie nas będą chcieli. Jednocześnie prosimy o dalsze opinie, polemiki, komentarze. Na niektóre, o ile będzie takie zapotrzebowanie, spróbujemy odpowiadać.

Jerzy Koralczyk