28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

rusowo,prace12 nowych tablic edukacyjnych i brama wejściowa do parku w Rusowie - to początek zmian w tym ciekawym historycznie miejscu.

Dwa parki w Niemczech - Lenne-Park Blumberg oraz Park Hirschfeld oraz  Park Podworski w Rusowie doczekały  się  rewitalizacji. Prace wykonane zostaną w ramach projektu gminy Ustronie Morskie oraz niemieckiego Stowarzyszenia Parku Regionalnego Barnimer Feldmark. Partnerstwo w tej sprawie zaowocowało unijną dotacją, która na polską część zadania wyniesie 20 tysięcy euro. Kwota ta, zgodnie z założeniami projektu pn. "Rozwój i promocja turystyczna godnych zachowania parków krajobrazowych - turystyka kulturoznawcza w Euroregionie Pomerania" zostanie przeznaczona na wymianę starych tablic i witacza w Parku Podworskim w Rusowie. Wszystkie nowe elementy wykonane zostały z odpowiednio impregnowanego drewna w  formie wpisującej się w charakter parku. Jak zapewnia wykonawca - również nadruki tablic wykonane w nowoczesnej technologii, mają zagwarantować wieloletnią trwałość przedsięwzięcia. Kolejnymi działaniami mającymi na celu rewitalizację Parku Podworskiego w Rusowie będzie usytuowanie na jego terenie elementów małej architektury - wiaty, ławostołów, stojaków na rowery, przyrządów edukacyjnych i koszy na śmieci. Do 2016 roku zostanie także opracowany i wykonany plan prac pielęgnacyjnych zieleni parkowej.

Wpisany do rejestru zabytków, liczący 38 hektarów powierzchni park w Rusowie, zaprojektowany został u schyłku XIX wieku według planów niemieckiego architekta Petera Josepha Lenne, na zlecenie kupca Samuela Schrodera. Drzewostan parkowy liczy już ponad 200 lat i obfituje w pomniki przyrody. Z przodu parku usytuowane były niegdyś dwa stawy rybne z wyspami i posągami Neptuna oraz czapli. Na sztucznie usypanym wzniesieniu bukowym, otoczonym fosą Schroder zlecił wybudowanie wieży przypominającej wieżę zamku krzyżackiego. Z budynku dworu do dzisiejszego dnia zachowały się jedynie fragmenty fundamentów i schodów. Podmokłe łąki i obszary lasów nadają Parkowi charakter dzikiej przyrody z elementami ogrodu angielskiego.

rusowo,prace