28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Cyrk z budżetem w Ustroniu trwa nadalPo tym, jak opublikowaliśmy nagrania z ostatniej sesji Rady Gminy Ustronie Morskie, okazało się, że niektórzy wreszcie usłyszeli, a przy okazji dowiedzieli się, co zrobili.

Najpierw był bałagan, pokrzykiwania radnych i wójta. W takiej atmosferze, radni w ubiegłym roku uchwalali budżet gminy Ustronie Morskie. Pisaliśmy już o atmosferze, jaka temu towarzyszyła i konsekwencjach (przeczytaj). Teraz okazuje się, że to nie koniec. Sprawa rozpoczęła się po tym, gdy wydatki w uchwale budżetowej nie zaczęły się zgadzać przewodniczącej Rady Gminy Bernadetty Borkowskiej. Przewodnicząca przyznała, że przy składaniu poprawek do budżetu, pomylił się radny Zenon Wajgert. W konsekwencji, radni wydają w budżecie więcej pieniędzy, niż ich mają.

Stanowisko w tej sprawie zajął już wójt Jerzy Kołakowski. Urzędnicy sprawdzili nagranie i stwierdzili, że radni głosowali nad błędnym wnioskiem, ale to wina tego, kto go zgłaszał i jak zgłaszał. - Mówiłem, że tak nie należy tego robić, że wnioski powinny być na piśmie, że powinniśmy zapoznać się z jakimś uzasadnieniem każdej zmiany. Nie słuchali mnie, to teraz jest jak jest. Ja za to nie odpowiadam, a prawa łamać nie będę. Nic zmieniał nie będę - mówi nam Jerzy Kołakowski, wójt gminy.

Teraz, całym zamieszaniem z budżetem gminy, zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa. Urzędnicy stwierdzą, czy budżet został uchwalony prawidłowo, czy jest dołączona do niego wieloletnia prognoza finansowa, a także, czy wydatki mają pokrycie w dochodach. Liczymy też na to, że wkrótce poznamy zdanie reprezentantów większości radnych w Ustroniu Morskim w temacie budżetowego przesilenia.