20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Odpowiedź radnych Rady GminyPo naszym dzisiejszym zacytowaniu stanowiska Komitetu Organizacyjnego Dożynek w Ustroniu Morskim, otrzymaliśmy odpowiedź radnych Rady Gminy Ustronie Morskie.

Szanowni Mieszkańcy
Nie spodziewaliśmy się innej reakcji Wójta Gminy Ustronie Morskie. Odmówił nam w rozmowie z Przewodniczącą Rady Gminy p. Bernadetą Borkowską umieszczenia odpowiedzi na wpis Komitetu Organizacyjnego Dożynek znajdujący się na  oficjalnej stronie Gminy Ustronie Morskie z dnia 24.08.2015 roku (link do artykułu). Jesteśmy mocno rozczarowani, że witryna ta służy do przedstawiania jednostronnych, subiektywnych opinii i nierzetelnych informacji. Mamy wrażenie, że promocja naszej Gminy na tej witrynie przegrywa z autopromocją naszego Wójta.

Ignorancja, arogancja, tupet i brak podstawowych zasad kultury osobistej Wójta Gminy Jerzego Kołakowskiego rzuca cień na współpracę władzy wykonawczej z uchwałodawczą w naszym samorządzie.

Drodzy Państwo
To nie pierwszy raz, gdy radni są stawiani w sytuacji, iż Urząd Gminy ogłasza w mediach, Internecie, na plakatach o zaplanowanym wydarzeniu bądź inwestycji, a dopiero później zwraca się do Komisji Budżetu, Rady Gminy o opinię i zabezpieczenie środków finansowych na zamierzone przedsięwzięcie. Czy to jest właściwa kolejność działań? Czy umieszczenie na oficjalnej stronie internetowej grupy Video informacji o koncercie w Ustroniu Morskim oznacza, że Wójt już podpisał z zespołem umowę? Trudno nam odnieść się do „zdziwienia” Jerzego Kołakowskiego, który nie był obecny na sesji Rady Gminy, jak i rzekomych jego argumentów pod uchwałą Rady Gminy; takich po prostu nie było.

Czy Komitet Organizacyjny Dożynek jest ciałem powołanym przez Wójta specjalnym zarządzeniem? Jeśli tak, to dlaczego pracując (cyt.) „bardzo intensywnie cały rok nad tym” dopiero na trzy tygodnie przed planowaną uroczystością oczekuje zabezpieczenia materialnego imprezy? Czy kwota 18.500 zł za koncert zespołu jest atrakcyjną w sytuacji, gdy rok wcześniej zespół zainkasował ponad 30.000 zł za występ, który z powodów złych warunków atmosferycznych się nie odbył? Nie była to również wina Gminy Ustronie Morskie.

Szanowni Państwo, czy występ zespołu miejscowego, regionalnego np. „Kurna Chata”, o którym między innymi mówili radni opozycji, obniżyłby rangę uroczystości? Czy uzyskane w ten sposób oszczędności, które zostałyby np. przeznaczone na dodatkowe godziny języka niemieckiego w klasach najmłodszych naszej szkoły, byłyby ze szkodą dla lokalnej społeczności? Na takie zajęcia brakuje przecież środków w budżecie Gminy.

Wierzymy, że Dożynki Gminne będą jak w latach ubiegłych uroczystością dostojną , radosną i pozwolą cieszyć się wszystkim uczestnikom zabawy, tego Państwu i sobie życzymy.

Z uszanowaniem
Klub Radnych POROZUMIENIE RAZEM

Bernadeta Borkowska,
Mirosław Dziewiałtowicz,
Krzysztof Grzywnowicz,
Sylwia Kręglewska,
Marek Leciaho,
Zofia Majewska,
Tomasz Rymaszewski,
Denis Tomala,
Zenon Wajgert

PS.
Nie jesteśmy nieomylni i „nie zjedliśmy wszystkich rozumów”, ale proponowanego w naszym samorządzie „zamordyzmu” nie możemy zaakceptować. Mimo naszego braku doświadczenia (większość radnych klubu Porozumienie Razem pełni funkcję po raz pierwszy), NIE ZGADZAMY SIĘ ZE ZDANIEM, ŻE „RADNI SĄ OD JEDZENIA SŁONYCH PALUSZKÓW I PODNOSZENIA RĘKI ZAWSZE NA TAK”. Oczekujemy jawności, przejrzystości, transparentności i publicznej dyskusji w sprawach ważnych dla naszej Gminy. Żywimy nadzieję, że Wójt Jerzy Kołakowski wykona uchwałę Rady Gminy Ustronie Morskie z dnia 29 kwietnia 2015 r. zaproponowaną przez nasz klub w sprawie ustalenia kierunków działania Wójta Gminy Ustronie Morskie dotyczących zwiększenia przejrzystości wydatkowania środków pieniężnych poprzez wprowadzenia elektronicznego rejestru zawieranych umów, która wprowadzi jawność na wyższy poziom w naszym samorządzie i będzie sygnałem gotowości do współpracy i merytorycznej dyskusji na linii Urząd Gminy – Rada Gminy.