29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

informacje kołobrzeg, muzyka,katedraTo miał być hit tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze". I faktycznie, usłyszeliśmy kunszt wielkich profesorów. Ale...

Kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" jest pokłosiem X Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych organizowanych przez Stowarzyszenie Fundusz Promocji Talentów (Koszalin). Kierownictwo artystyczne po raz kolejny objął wybitny instrumentalista, wirtuoz skrzypiec, koncertmistrz, występujący prawie na wszystkich kontynentach - profesor Jan Stanienda. Artysta, obok Adama Wagnera, Bartosza Bryły, Wiesława Kwaśnego, Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej i Krzysztofa Śmietany zagrał również na skrzypcach. W roli muzykujących pedagogów wystąpili ponadto: Piotr Reichert (altówka), Lidia Grzanka-Urbaniak (wiolonczela) i Leszek Sokołowski (kontrabas).

Orkiestra jest już stałym gościem kołobrzeskiego festiwalu i do tej pory recenzje jej występów były rewelacyjne. Na warsztaty do Kołobrzegu przybywa uzdolniona młodzież z całej Polski, pracując z wielkiej klasy pedagogami. Przerabiany jest przeróżny repertuar, a potem najlepsze dzieła i wykonania prezentowane są kołobrzeskiej publiczności. Jest to o tyle atrakcyjne, że nie tylko grają młodzi i ambitni muzycy, ale także kadra profesorska polskich uczelni muzycznych, co nie należy do częstych wydarzeń w naszym mieście.

Jak wspomniałem, występ Orkiestry zawsze był pewniakiem, takim hitem festiwalu. Wszystko perfekcyjne, zagrane ambitnie i ze smakiem. Muzycy świetnie radzili sobie z akustyką bazyliki - co wcale nie jest takie proste. Gdy do wielkiej świątyni projektuje się organy, ich wolumen brzmieniowy jest tak opracowywany, aby miały one moc wypełnienia dźwiękiem kościoła, nawet w trudnych warunkach akustycznych. Orkiestra smyczkowa jest w o tyle trudnej sytuacji, że zawsze musi na nowo radzić sobie z problemem akustyki, liczby słuchaczy, pogody, etc. Odnoszę wrażenie, że tym razem to nie wyszło. Ani Concerto grosso op. 6 nr 1, którego autorem jest Georg Friedrich Händel, ani Koncert skrzypcowy c-moll na dwoje skrzypiec BWV 1060 Johanna Sebastiana Bacha, pozostawiały niedosyt. W takiej akustyce i w takim otoczeniu one powinny brzmieć stanowczo inaczej, bardziej dynamicznie, ambitniej. Jakby muzycy bali się wyjść poza ustalone zasady, wypracowaną w ciągu ostatniego tygodnia warsztatów linię muzycznego konwenansu. Sprawdziłem, jak to było w ubiegłym roku - zupełnie inaczej.

Rozczarowuje Aria na strunie G Bacha. To znana kompozycja, często grywana w kościołach. Tu, zamiast wsłuchiwać się w brzmienie, trzeba go było wyszukiwać i zamiast przeżywać modlitewne skupienie, skupiałem się na tym, aby usłyszeć muzykę. Rozumiem, że tak wygląda kunsztowne opracowanie kompozycji, mistrzowskie wczuwanie się w to, co chciał przekazać kompozytor, ale ofiarą tego nie może być słuchacz. Myślałem, że Koncert skrzypcowy F Dur na troje skrzypiec Vivaldiego coś jeszcze zmieni, ale nie, i temu wykonaniu zabrakło muzycznego doprawienia.

Po ubiegłotygodniowym koncercie orkiestry pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, pisałem o niezwykle ambitnym podejściu muzyków do koncertu, jakby tam było widać radość ze wspólnego muzykowania. Tego w czwartek nie tylko nie było widać, ale i nie było słychać. Oczywiście, wykonanie było wybitnie poprawne, kołobrzeskiej publiczności bardzo się podobało. Nie budzi to moich wątpliwości. Menu było wspaniałe, ale zaoszczędzono na przyprawach.