Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

O nadziei wkopanej w błotoW sobotę w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów Jacek Cielecki wygłosił prelekcję na temat walk Estończyków na froncie wschodnim. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu „Tajemnice Historii”, a jego promotorem było Studio Historyczne "Huzar".

„Nadzieja wdeptana w błoto” to tytuł pierwszego w Europie, kompleksowego opracowania losów estońskich żołnierzy w służbie III Rzeszy, którzy toczyli boje na froncie wschodnim od jesieni 1944 r. do kapitulacji państwa Adolfa Hitlera. Jej autor, Jacek Cielecki, sięgnął do źródeł do tej pory przez historiografię ostatniego konfliktu globalnego całkowicie niewykorzystanych, uzupełniając swe badanie między innymi o wojenne grobownictwo. Efekty tej pracy w roku 2015 upubliczniło poznańskie Wydawnictwo Pomost, dzieląc, ze względu na obszerne materiały opracowane przez autora, całość na dwa tomy. Wraz z autorem wspomnianej książki Kołobrzeg odwiedzili także członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau z Wrocławia, którzy zaprezentowali adekwatne do realiów prezentowanej epoki umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie.

Jacek Cielecki – opolanin, badacz dziejów Śląska Opolskiego i II wojny światowej, członek Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Przedmiotem jego bezpośrednich zainteresowań jest udział zagranicznych żołnierzy w wysiłku zbrojnym III Rzeszy w schyłkowym okresie ostatniego globalnego konfliktu oraz wojenna historia Estonii. W swoich badaniach regularnie gości w archiwach państwowych tego kraju m.in. w Tallinie, uczestniczy także w akcjach ekshumacyjnych związanych z ofiarami działań wojennych w 1945 r. na terenie całej Polski.

O nadziei wkopanej w błoto