29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

festiwal,film,kołobrzegDo historii przeszło kolejne Sensacyjne Lato Filmów. W przyszłym roku będziemy mieć mały jubileusz, ale już dziś warto pokusić się o pewne podsumowania.

Gdy 4 lata temu nad Parsętą pojawiło się Sensacyjne Lato Filmów, wielu zadawało sobie pytanie, czy kolejny letni festiwal filmowy to jest to, czego poszukuje publiczność. Po 4 latach okazuje się, że tysiące turystów spędzających lato w Kołobrzegu i okolicy są zainteresowane tego rodzaju ofertą. Gwiazdy filmowe przyciągają publiczność, a seanse filmowe uzupełniają ofertę kulturalną naszego miasta.

W tym roku, program festiwalu był niezwykle rozbudowany, a gwiazdy ogólnopolskiej i światowej sławy, nadawały imprezie właściwego blasku. Były premiery, ciekawe spotkania z filmem i spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty i konkursy. Jerzy Stuhr i Katarzyna Figura, którzy przy okazji festiwalu odwiedzili Kołobrzeg, byli wręcz rozchwytywani przez fanów. Wręczenie im portretów w ramach Ikon Polskiego Kina, to tylko podkreślenie ich wkładu w polski film, bowiem ich zasługi są niepodważalne, zaś ich obecność na kołobrzeskim festiwalu tylko podkreślała jego rangę.

Za w pełni zasłużoną należy uznać nagrodę dla Waldemara Krzystka, reżysera filmu o Annie German, a jeśli idzie o kino sensacyjne - chociażby "80 milionów". W jego ręce którego trafiła Kołobrzeska Nagroda Filmowa "Latarnik". Galę inauguracyjną uświetnił występ kwartetu smyczkowego "paKAMERA".

Niezwykła gwiazdą festiwalu była Nastassja Kinski, która odebrała nagrodę "Ikony Światowego Kina". Aktorka zyskała uznanie rolami w filmach Tess Romana Polańskiego, Kochankowie Marii Andrieja Konczałowskiego. W Kołobrzegu spotkała się z dużym uznaniem i zaciekawieniem.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbył się Suspense Film Competition - konkurs na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny. Jury w składzie: Sarah Pinborough, Gianni Quaranta oraz Wojciech Wójcik wybrało austriacki film pt. "Mroczna dolina" w reżyserii Andreasa Prochaska. - Doceniliśmy jego reżyserię, aktorów, muzykę i scenografię - uzasadniał werdykt jury jego przewodniczący - Gianni Quaranta. Reżyser otrzymał statuetkę "Gold Seahorse" oraz deklarację partycypowania w kosztach realizacji kolejnego filmu wkładem Gminy Miasto Kołobrzeg o równowartości 25 tysięcy euro pod warunkiem, że będzie on realizowany w Kołobrzegu.

Natomiast w konkursie "First Shot" jury w składzie: Andrzej Saramonowicz, Grzegorz Małecki, Wojciech Mecwaldowski, wybierali pośród 11 filmów. Zwyciężył krótki film fabularny "Dzień Babci" w reżyserii Miłosza Sakowskiego.

Kolejne, piąte już Sensacyjne Lato Filmów już za rok. Miejmy nadzieję, że na ten mały jubileusz do Kołobrzegu przybędą kolejne gwiazdy światowego kina, a w repertuarze znajdziemy kolejne świetne produkcje.

Fot. Marta Pniewska, Kacper Pajor