29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Sztych Meriana z 1652 r.

1000 Bolesław Chrobry podczas Zjazdu w Gnieźnie, za zgodą cesarza Ottona III, utworzył w Kołobrzegu biskupstwo, które wraz z diecezjami: krakowską i wrocławską, podlegało archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak pisze kronikarz Thietmar, biskup kołobrzeski Reinbern, „niszczył i palił świątynie z posągami bożków i oczyścił morze zamieszkałe przez złe duchy, wrzuciwszy w nie cztery kamienie pomazane świętym olejem i skropiwszy je wodą święconą”. Zbudował też pierwszą katedrę na Pomorzu. Niestety do dnia dzisiejszego archeolodzy nie odkryli jej pozostałości. Biskupstwo upadło około 1005 r. na skutek pogańskiej reakcji.

1124 W grudniu do grodu kołobrzeskiego dotarła wyprawa misyjna biskupa Ottona z Bambergu, który chrystianizował Pomorze na prośbę Bolesława Krzywoustego. W styczniu 1125 roku ochrzczono większą część kołobrzeżan i zbudowano kościół.

1176 W Kołobrzegu (obecnie Budzistowo), przy kościele p.w. NMP, założonym przez biskupa Ottona z Bambergu, powstała kapituła kolegiacka. Źródła wymieniają jej pierwszego prałata – Hermana. Kapituła składała się z 11 kanoników.

1255 23 maja książę pomorski Warcisław III i biskup kamieński Herman von Gleichen, założyli nowy Kołobrzeg, wydając dokument lokacyjny na prawie lubeckim.

1284 Domniemana data wstąpienia Kołobrzegu do Hanzy.

1340 Pierwsza wzmianka o aptece.

1497 Wielki sztorm i powódź zniszczyły miasto. Zalane zostało śródmieście, zniszczone młyny i most na Parsęcie.

1524 28 lub 29 grudnia Jakub Adebar został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano.

1531 Do Kołobrzegu przybył pastor Mikołaj Kleine z Lubeki, który odprawił w kolegiacie pierwsze nabożeństwo ewangelickie.

1555 Wybrukownao pierwszą ulicę. Była to ul. Podgórna, obecnie Wąska.

1587 Utrata przez Kołobrzeg statusu wolnego miasta hanzeatyckiego – początek regresu gospodarczego.

1627 Kołobrzeg w wojnie 30-letniej został zajęty przez wojska cesarskie.

1630 Oblężenie szwedzkie.

1653 Kołobrzeg został miastem Brandenburskim. Szwedzi wycofali się, a Kołobrzeg został stolicą prowincji pomorskiej.

1655 W Kołobrzegu powstała Akademia Rycerska.

1663 Ostatni proces czarownic w Kołobrzegu.

1666 Zbudowano nowy wodociąg. Wodę mieszkańcy czerpali specjalnym system rur z Parsęty.

1700 W Kołobrzegu wprowadzono kalendarz gregoriański.

1710 Na Wyspie Solnej powstała tężnia.

1711 pierwsza kontrola ksiąg finansowych miasta przez urzędników państwowych.

1745 Kołobrzeżanie po raz pierwszy zobaczyli ziemniaki. Z dobrodziejstwa króla, rozdano jej mieszkańcom, aby te szlachetne bulwy zasadzili w swoich ogródkach.

1758 Pierwsze oblężenie rosyjskie. Twierdza Kołobrzeg nie została zdobyta.

1760 Morsko-lądowa ekspedycja wojsk rosyjskich przeciwko Kołobrzegowi. Twierdza pozostała w rękach pruskich.

1761 Kolejne oblężenie twierdzy przez Rosjan. Twierdza Kołobrzeg kapituluje.

1762 Po zawarciu pokoju, Rosjanie opuszczają Kołobrzeg.

1807 Oblężenie twierdzy przez wojska napoleońskie.

1826 Wprowadzono tradycję nadawania honorowego obywatelstwa Kołobrzegu. Jako pierwszy ten tytuł otrzymał poczmistrz mjr w stanie spoczynku Christian Ludwig Post z okazji 50-lecia służby.

1860 Likwidacja tężni solankowych uznanych za nierentowne. Zbudowano jedna pierwszą gazownię.

1861 W Kołobrzegu ustanowiono etat kapelana wojskowego ze znajomością języka polskiego.

1868 Otwarto teatr.

1870 W porcie powstała stacja ratownictwa morskiego przybrzeżnego.

1872 Zapadła decyzja o likwidacji Twierdzy Kołobrzeg. Od tej pory miasto rozwijało się jako uzdrowisko.

1881 Zbudowano drewniane molo spacerowe.

1887 Restauracja kołobrzeskiej bazyliki.

1893 Uruchomienie nowej gazowni. Stara gazownia była już niewystarczająca, a na jej rozbudowę nie było miejsca. Tymczasem podstawą gospodarki energetycznej miasta był gaz.

1895 Uroczyste otwarcie biblioteki miejskiej.

1899 miasto wzbogaciło się o szpital miejski i Pałac Nadbrzeżny.

1906 Zbudowano miejskie wodociągi w Rościęcinie. 3 studnie głębinowe zaopatrywały miasto w wodę źródlaną.

1909 Budowa nowej latarni morskiej.

1912 Pierwszy samolot nad Kołobrzegiem.

1920 Powstał powiat kołobrzesko-karliński

1938 Ukończono budowę lotniska w Bagiczu, które przekazano 1 Pułkowi Bombowemu „Hindenburg”

1944 Kołobrzeg ogłoszony twierdzą.

1945 18 marca Kołobrzeg został zdobyty przez żołnierzy polskich i radzieckich. 1 czerwca władzę w polskim mieście objął prezydent Stefan Lipicki.

1946 Powstał klub sportowy „Kolejarz-Bałtyk”.

1947 Przeniesiono stolicę powiatu z Karlina do Kołobrzegu.

1948 Uruchomiono port handlowy.

1956 Rozebrano 3 historyczne kościoły, św. Mikołaja, św. Jerzego i katolicki kościół o polskiej historii św. Marcina. Ten ostatni usunięto pomimo protestów katolickiej parafii.

1957 Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął uchwałę o odbudowie Kołobrzegu.

1963 Podjęto decyzję o utworzeniu Muzeum Regionalnego.

1966 Zakończenie odbudowy wieży kołobrzeskiej bazyliki i przekazanie jej na cele muzealne.

1967 Obchody zakończenia Milenium Chrztu Polski w Kołobrzegu.

1968 Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

1975 Obchody 975-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu.

1980 Budowa nowej siedziby Muzeum Oręża Polskiego przy ul. E. Gierczak.

1986 Nadanie konkatedrze tytułu bazyliki mniejszej. Budowa nowej starówki.

1988 Powstała Galeria Sztuki Współczesnej

1990 Henryk Bieńkowski prezydentem Kołobrzegu, uznanym przez radnych wybranych w demokratycznych wyborach.

1992 W Kołobrzegu rozpoczął się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”.