Broken Clouds

18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

REDAKCJA MIASTOKOLOBRZEG.PL NIE ODPOWIADA ZA ZMIANY W PLANIE IMPREZ!

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Weekly View
W tygodniu
Daily View
Według dnia
MORZE ZDROWIA W KOŁOBRZEGU
Sobota, 05 września 2015, 10:00 - 16:00

Kołobrzeg stanie się, przynajmniej na jeden dzień, najzdrowszym z polskich miast. Teren przy Latarni Morskiej już w sobotę, 5 września, zapełni się uczestnikami pikniku „Morze Zdrowia” organizowanego w ramach szóstej edycji „Forum Profilaktyki i Promocji Zdrowia”. Podczas festynu będzie można skorzystać z szeregu bezpłatnych badań, konsultacji i zabiegów. Udział w nim weźmie członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Piknik ma charakter otwarty. Od godziny 10 do 16 na specjalnie przygotowanych stoiskach promowane będą  rozmaite programy profilaktyczne, a z ich usług będą mogli nieodpłatnie skorzystać uczestnicy wydarzenia. Nie zabraknie badań ciśnienia tętniczego, pomiaru cukru we krwi, obliczania wskaźnika masy ciała, a także diagnostyki osteoporozy, badań spirometrycznych, mammograficznych oraz nauki udzielania pierwszej pomocy i mobilnego punktu poboru krwi. Działaniom zdrowotnym towarzyszyć będą liczne atrakcje sportowe: zawody łucznicze, zajęcia na trampolinach, deskorolka na wodzie, speedbadminton, turniej „labaloniada” oraz stanowisko z rowerami stacjonarnymi.

Tradycyjnie za organizację wydarzenia odpowiada: Marszałek Województwa i Prezydent Kołobrzegu.
W wydarzenie włączyły się również zachodniopomorskie placówki ochrony zdrowia i organizacje pozarządowe. Na jakie zatem propozycje mogą liczyć uczestnicy festynu?

1/ Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie promować będzie program wczesnego wykrywania raka piersi oraz poczęstuje uczestników sałatką owocową i warzywną,

2/ Wojewódzki Ośrodek Koordynujący popularyzować będzie program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy,

3/ Regionalny Szpital w Kołobrzegu przygotuje stoisko badania ciśnienia krwi oraz porad dietetycznych

i ortopedycznych oraz zaprezentuje ozdoby wykonane przez pacjentów Szkoły Zdrowia Psychicznego,

4/ Szpital Uzdrowiskowy Willa Fortuna w Kołobrzegu promować będzie lecznictwo uzdrowiskowe,

5/ Fundacja Matio przedstawi działania informacyjne związane z mukowiscydozą,

6/ Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie przedstawi działania profilaktyczne w zakresie uzależnienia nikotynowego oraz przeprowadzi badania spirometryczne,

7/ Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego instruować będzie w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentuje możliwości ambulansów ratunkowych wraz z ich wyposażeniem,

8/ Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie przy ul. Arkońskiej przeprowadzi działania promocyjne w zakresie: cukrzycy, otyłości, schorzeń układu krążenia i HIV/AIDS,

9/ Samodzielny Publiczny Specjalistyczny ZOZ „Zdroje” w Szczecinie zapewni kącik dla dzieci (prace plastyczne, malowanie twarzy, bańki mydlane) oraz zorganizuje punkt informacyjny z materiałami dotyczącymi opieki nad kobietą i dzieckiem.

10/ Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzić będzie akcję informacyjną dotyczącą krwiodawstwa oraz HIV/AIDS.

11/ Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu przeprowadzi pomiar wskaźnika masy ciała (BMI) połączony z kampanią na temat nadwagi i otyłości.

Piknik zorganizowany zostanie w ramach „6. Forum Profilaktyki i Promocji Zdrowia”, które stało się płaszczyzną wymiany doświadczeń jak i tworzenia koalicji na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Do jego priorytetowych założeń należą: propagowanie „dobrych praktyk” na rzecz działań prozdrowotnych, edukacja zdrowotna, a także zachęcanie do przygotowywania programów profilaktycznych i korzystania z ich możliwości.