29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

heyde,kołobrzegRichard J. Hidy z Cincinatti to prawnuk słynnego komendanta twierdzy, pułkownika Heinricha Sigismunda von der Heyde. Napisał do nas e-maila.

Hidy był niezwykle zaskoczony, że informacje o jego pradziadku znajdują się w internecie, a historia twierdzy kołobrzeskiej jest uporządkowana na portalu Twierdzakolobrzeg.pl. Jak przyznał, zbiera informacje o komendancie Twierdzy Kołobrzeg i pruskim bohaterze. Płk Heinrich Sigismund von der Heyde (1703-1765), zasłynął jako zdolny dowódca, dzielnie broniący twierdzy kołobrzeskiej w wojnie siedmioletniej przed Rosjanami. Otrzymał tytuł "Colberger Defensor". Skapitulował za trzecim razem w 1763 roku. Trafił do rosyjskiej niewoli, ale na krótko. Powrócił jeszcze na stanowisko komendanta twierdzy i zmarł w Kołobrzegu w 1765 roku. Według niektórych źródeł został pochowany w kolegiacie, ale w dokumentach kościelnych nie natrafiliśmy na taką adnotację. Jego imieniem nazwano szaniec zaprojektowany osobiście przez króla Fryderyka Wielkiego. Znajdował się on naprzeciw Fortu Ujście (zobacz).

Syn komendanta twierdzy, Johann, przyszedł na świat w 1751 roku. Podczas pobytu ojca w niewoli, za jego radą wyemigrował do Pensylwanii. Tam wziął udział w wojnie niepodległościowej. Zmarł w 1823 roku, dając początek rodowi Hidy. Teraz, żyjący ponad dwa wieki w USA ród, chce wysłać swoich przedstawicieli do Europy, aby zwiedzili miejsca związane z pułkownikiem. W Berlinie znajduje się pomnik króla Fryderyka Wielkiego. Znajduje się na nim także postać kołobrzeskiego komendanta - stoi na nim z mapą kołobrzeskiej twierdzy. Richard J. Hidy chciałby przyjechać także do Kołobrzegu, aby zobaczyć miasto i twierdzę, którą dowodził jego pradziadek. Więcej o Heinrichu von der Heyde i jego rodzinie przeczytacie tutaj (kliknij).

W tym roku przypadka 250 rocznica śmierci komendanta twierdzy. Zmarł 4 maja 1765 roku.

heyde,kołobrzeg

fot. Wikipedia