29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Tajemnice płyty polskich żołnierzyW Muzeum Oręża Polskiego pojawił się nowy zabytek. To płyta nagrobna polskich żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach o Kołobrzeg.

Nie tak dawno spotkałem znajomego. Powiedział mi że na jednej z działek do sprzedaży znajduje się porzucona pamiątkowa płyta. Następnego dnia otrzymałem zdjęcia znaleziska. Troszkę podniszczona płyta z wyrytymi czterema nazwiskami wraz ze stopniami oraz napis „7 nieznanych podoficerów Wojska Polskiego”. Po odszukaniu tych nazwisk w Kołobrzeskiej Księdze Poległych wiedziałem, że mamy do czynienia z tablicą upamiętniającą polskich żołnierzy z marca 1945 roku. Dodatkową ciekawostkę stanowi fakt, że osoby wymienione z imienia i nazwiska zostały błędnie wypisane na płycie – prawidłowe brzmienie znaleźć można w książce Hieronima Kroczyńskiego.

Po upewnieniu się, co do przeznaczenia znaleziska, wspólnie udaliśmy się na miejsce, aby dokonać jego oceny. I faktycznie, płyta w dobrej kondycji znajdowała się we wskazanym miejscu. Wykonana z piaskowca, miała kilka niewielkich uszkodzeń. Jak na swój wiek, była w stanie idealnym. I co warto podkreślić, to jedyny tego rodzaju eksponat, jaki znamy zachowany do dnia dzisiejszego. W temat został zaangażowany dyrektor muzeum – Aleksander Ostasz. Zapadła decyzja, że płyta trafi do zbiorów muzealnych. Właścicielka działki wyraziła zgodę, za co należą się jej bardzo duże podziękowania.

Podczas akcji przewożenia płyty okazało się, że posiada ona również rewers. Zawarta inskrypcja świadczy o tym, że przez pewien czas płyta była używana na dawnym cmentarzu żołnierzy francuskich, zmarłych w Kolbergu w latach 1870-71, podczas wojny francusko-pruskiej. Zgromadzony materiał pozwala ustalić, że żołnierze wskazani na płycie, zostali pierwotnie pochowani w Niemierzu. Powyższa płyta została wykonana albo dla tego pochówku, albo też dla Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu, gdzie ciała została później ekshumowane. Tak czy owak, w momencie wymiany płyty, została ona wykorzystana wtórnie. Następnie, podczas wymiany płyty na cmentarzu żołnierzy francuskich, trafiła ona na skład Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kołobrzegu, a następnie do Zieleni Miejskiej. To jednak tylko hipoteza. Jak znalazła się w prywatnych rękach, tego nie wiadomo.

Poniżej prezentujemy wypis z „Kołobrzeskiej Księgi Poległych” H. Kroczyńskiego oraz innych publikacji o walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Hyc Zdzisław kapr. – prawidłowo Chęć Zdzisław, kapral 16 pp, urodzony w 1924 r. Z książki „Szesnasty kołobrzeski” możemy się dowiedzieć, że został ranny 13.3.45 r. w rejonie cmentarza przy dzisiejszej ulicy Jedności Narodowej. Otrzymał trzy postrzały: w głowę, w brzuch i w nogi, odwieziony prawdopodobnie do 6. batalionu sanitarnego do Niemierza. Zmarł z ran 15.3.1945 r. Po wojnie ekshumowany na Cmentarz Wojenny do Kołobrzegu.

Krośniewicz Józef kapr. – prawidłowo Kwaśniewicz Józef, kapral 14 pp, urodzony w 1923 r. W czasie walk o miasto został ciężko ranny i przetransportowany do 6 batalionu sanitarnego w Niemierzu. Zmarł w wyniku odniesionych ran 17.3.1945 r. Tam został też pochowany. Ekshumowany 5.7.1948 r. jako Krośniewicz Józef na cmentarz w Kołobrzegu.

Niewiadomy Franciszek Sier. – w tym zapisie pomyłka nastąpiła jedynie w stopniu wojskowym. Franciszek Niewiadomy, urodzony w 1908 r. był kanonierem (odpowiednik szeregowego) w 7pal (7 pal w bitwie kołobrzeskiej nie brał udziału, bo nie istniał, zapewnie chodzi tu o 7 pah, dzisiaj na cmentarzu wojskowym na płycie gdzie spoczywa Niewiadomy Franciszek też jest błąd; jest napisane 7 pak). Został ranny w czasie walk o miasto i przewieziony do 6 batalionu sanitarnego w Niemierzu. Zmarł z ran 9.3.1945r. i tam też został pochowany. Ekshumowany 3.7.1948 r. jako „Niewiadomy Franciszek Sier.” na cmentarz w Kołobrzegu.

Czwartego nazwiska nie udało się odszyfrować z powodu uszkodzenia tablicy.

Wszyscy ci żołnierze zmarli z ran w 6. Batalionie sanitarnym w Niemierzu i tam zostali pochowani. Po wojnie rozpoczęto ekshumacje. W Niemierzu rozpoczęły się one z początkiem lipca 1948 r. 3 lipca 1948 r. ekshumowano 29 żołnierzy z dwóch grobów zbiorowych, a dwa dni później 39 żołnierzy z czterech grobów zbiorowych. Wszystkie szczątki pochowano na kołobrzeskim cmentarzu. Wskazanych żołnierzy pochowano w kwaterze F, a ich nazwiska figurują na płycie nr 2.

Tomasz Łowkiewicz, Robert Dziemba

Tajemnice płyty polskich żołnierzy