23 kwietnia 2024    |    Imieniny: Jerzy, Wojciech
23 kwietnia 2024
    Imieniny: Jerzy, Wojciech

Będzie nowa książka Jerzego PatanaDobiegła końca konferencja naukowa poświęcona historii Kołobrzegu. Zamknął ją ciekawy referat poświęcony pamięci nestora kołobrzeskiego dziennikarstwa - Jerzego Patana.

"Kołobrzeg w 70-leciu - od niemieckiej przeszłości do polskiej tożsamości 1945-2015" - pod takim tytułem odbywało się spotkanie naukowców badających historię miasta. Swoje referaty mieli okazję wygłosić także studenci, ale również uczniowie LO im. Mikołaja Kopernika, które obok Uniwersytetu Szczecińskiego było organizatorem obrad.

Na podkreślenie zasługuje niezwykle ciekawy referat Kamili Kowalskiej "Nie tylko powojenny Kołobrzeg. Jerzy Patan w pamięci współpracowników i przyjaciół". Była to okazja do wspomnień i dyskusji nad postacią zmarłego w styczniu tego roku cenionego w środowisku badaczy wydawcy książek o tematyce historycznej. W dyskusji pojawił się m.in. temat zbiorów Jerzego Patana. Jak było wiadomo, szykował on wydanie nowej książki. I jak poinformowała Kamila Kowalska, takowa książka ma ukazać się drukiem.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Witoldem Patanem, synem śp. Jerzego Patana. Jak mówi, pan Jerzy pracował nad swoją nową publikacją niemal do ostatnich dni życia. Ma to być kontynuacja historii miasta, opracowanej w trzech wydanych już książkach: "Kiedy wszystko było pierwsze" i dwutomowych "Moich latach sześćdziesiątych". Przed nami niezwykle ważne dla Kołobrzegu lata 70-te i jak mówi Witold Patan, jego tata przewidział na ten cel aż trzy tomy. Pierwszy tom jest w dużej części ukończony, ale wymaga jeszcze sporo pracy. Jeśli się uda, jest szansa, że książka ukaże się w pierwszą rocznicę śmierci nestora kołobrzeskiego dziennikarstwa.

Również ciekawy referat, w nowym świetle stawiający historię LO im. Mikołaja Kopernika, przedstawił uczeń tej szkoły - Wojciech Pawlak. Niezawodny był także mecenas Edward Stępień, który omawiał metody i środki zwalczania przeciwników reżimu komunistycznego w Kołobrzegu w latach 80-tych minionego stulecia. Referaty z zakończonej konferencji mają ukazać się w specjalnej publikacji pokonferencyjnej.

Będzie nowa książka Jerzego Patana